Slovensko

Skalka - Tri kríže a späť

Malá ochutnávka Kremnických vrchov

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 5 cestovatelů
(1 hodnocení)
Skalka - Tri kríže a späť
Vloženo: 07.09.2019
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Dobrodruhy
Sportovce
Turisty
Výletníky
Cestovatele

Turistická trasa prechádza hrebeňom Kremnických vrchov. Začína vo vyhľadávanom turistickom centre Skalka pri Kremnici. Najprv vystúpime na vyhliadku Skalka, následne už červenou značkou stúpame cez Bystrické a Králické sedlo na vrcholy Zlatá Studňa a Velestúr. Z tohto vrcholu klesáme na Tri kríže, kde opúšťame hrebeň a klesáme na Chatu Hostinec. Následne sa vracia tou istou trasou naspäť do strediska Skalka. Počas celej trasy sa otvárajú výhľady na Banskú Bystricu, Poľanu a Nízke Tatry.

Vyhliadka Skalka

Prvým zaujímavým bodom celej turistickej trasy je vyhliadka Skalka, ktorá sa nachádza približne 15 minút od parkoviska. Z vyhliadky sú viditeľné Veľká Fatra, Nízke Tatry, mesto Banská Bystrica, Králiky, ale aj Španiu dolinu.

Vyhliadka Skalka
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Cesta do Bystrického sedla

Trasa pokračuje z vyhliadky po červenej trase do Bystrického sedla, pričom ide viac menej po rovinatom teréne. Okrem klasickej turistickej trasy prechádza veľkou časťou trasy aj cyklotrasa. Jedná sa o veľmi jednoduchú túru bez veľkých prevýšení.

Cesta do Bystrického sedla
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Ďalšie výhľady a výhľady

Pokiaľ trasa neprechádza cez les, tak nám ponúka pekné výhľady smerom na Banskú Bystricu, Veľkú Fatru a Nízke Tatry.

Ďalšie výhľady a výhľady
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Králické sedlo

Približne po hodine prechádzky sa dostávame do Králického sedla, kde červenú hrebeňovku križuje zelená turistická trasa, ktorá vedie z Králikov do Kremnice. Okrem križovatky trás sa tu nachádza aj pekný altánok na krátky oddych.

Králické sedlo
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Zlatá studňa

Po približne 40 minútach sa dostávame z Králického sedla na najvyšší bod našej trasy vrchol Zlatá studňa pred ktorým nás ale čaká „najnáročnejšia“ časť trasy krátky výstup na vrchol. Na vrchole sa nachádza malá útulňa a ohnisko, takže sa dá využiť aj na núdzové prespanie, keďže útulňa má aj dvere, avšak neočakávajte žiadne pohodlie.

Zlatá studňa
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Velestúr

Približne po 15 minútach trasa prichádza na druhý vrchol vrch Velestúr, ktorý síce neposkytuje nejaké krásne výhľady, avšak je vyhľadávaný ako významné historické miesto.

Velestúr
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Tajomný nápis

Na vrchu Velestúr sa nachádza tajomný nápis, ktorý je podľa niektorých odhadov starý 2000 podľa iných 1700 rokov, čo by znamenalo že slovania mali písmo už pred príchodom svätého Cyrila a Metoda. Nápis v staroslovanských znakoch preložil moravský historik Antonín Horák a znie takto: „Prichádzajúci Silian od severu zbúral Kremnicu a Turiec a všetky hradiská v roku dvestoosemdesiat po Turícach.“

Tajomný nápis
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Tri Kríže

Nami prejdená trasa končí na križovatke Tri Kríže, kde sa nachádza vyhliadka s popisom najzaujímavejších miest, viacero krížov, ale aj altánok a ohnisko kde sa dá oddýchnuť. Z tohto miesta prechádza trasa z červenej turistickej značky na modrú značku, ktorá klesá ku chate Hostinec, ktorá ale nie je celoročne otvorená a väčšinou sa tam nachádza len uzavretá spoločnosť. Z tohto bodu trasa po žltej značke znovu stúpa na vrchol Velestúr, skadiaľ sa po červenej trase vracia naspäť na Skalku.

Tri Kríže
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka