Okolo Munku Sardyku

Okolo Munku Sardyku

Horské putování na Rusko-Mongolské hrani

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 1 týden

Munku Sardyk (Мунку-Сардык) – 3 495m n. m. je nejvyšší horou Východních Sajan. Nejen výstup na jeho samotný vrchol však patří k nezapomenutelným zážitkům. V jeho okolí se lze utábořit a podnikat výlety do nádherných končin těchto sibiřských hor. Není problém zde strávit mnoho dnů. Pokud je ještě zima, můžeme podniknout výlet kaňonem zamrzlé řeky. V létě je zase ideální doba pro sběr lesních plodů či koupání v horských jezerech. Pokud se rozhodnete pro hvězdicové výlety, nejste ani omezeni časem, neboť dobré výchozí tábořiště se dá najít třeba jen hodinu cesty od silnice.

Obsah článku
Recenze

Článek: Z Irkutsku pod Munku-Sardyk

Cesta Tunkinskou dolinou

Cesta do pohoří Východních Sajan vede od Bajkalu a to buď z Irkutska, kde je letiště nebo ze Sljudjanky (případně z Kultuku), které leží na nejjižnějším cípu Bajkalu a jsou dosažitelné vlakem

Článek: Hřeben se sedlem Gorelova

Aklimatizační výlet v oblasti Munku-Sard

Tento výlet se hodí zejména jako aklimatizace pro těžší túry nebo pro nácvik pohybu v terénu. Pokud máme dost času a chuti, jsou zde i vhodné terény k nácviku lezení po ledu. Za dobré viditelnosti ovšem poskytuje i pěkné výhledy. V případě přechodu pohoří to může být alternativa k podstatně exponovanějšímu hraničnímu hřebenu.

Článek: Okruh kolem gory Konstitucija

Přechod dvou sedel

Tento výstup nabízí místy poněkud exponovanější terén a je vhodný jako aklimatizační výstup i s možností zkoušky pohybu malinko obtížnějším terénem.


Článek: Výstup na goru Obzornuju

Lehčí výstup v oblasti Munku-Sardyku

Tento výstup poskytuje poměrně hezké výhledy na hlavní hřeben Východních Sajan a může zároveň sloužit jako aklimatizační túra před výstupem na Munku-Sardyk. Na tento výstup není za dobrých podmínek nutné žádné zvláštní vybavení.

Článek: Výstup na Munku-Sardyk

Nejvyšší hora Východních Sajan

Мунку-Сардык (Munku-Sardyk) je už podle jména nejvyšší horou Východních Sajan. Мунку v Burjatštině (případně v Mongolštině) znamená věčný a  Сардык znamená hora nebo také nejvyšší. Výstup na 3 491 m vysokou horu není moc snadný, ale určitě stojí za to. V případě hezkého počasí poskytuje fantastické kruhové rozhledy a zanechává na duši cestovatelů a milovníků hor hlubokou stopu vzbuzující touhu se sem ještě někdy vrátit.

Článek: Túra Dolinou Středního Irkutu

Krásné výhledy na hřeben Východních Saja

Tato túra nabízí nádherné výhledy na velkou část hlavního hřebene pohoří okolo Munku-Sardyku. První část túry s těmito výhledy je naprosto nenáročná a zejména za pěkného počasí nabízí krásné výhledy. Na druhou část je pak již třeba nezbytné vybavení a zkušenosti, nicméně si při ní užijeme nezapomenutelné zážitky a absolutní klid. Pokud však nejsou podmínky pro cestu kaňonem, lze se vrátit zpět jinou cestou a této náročné pasáži se vyhnout.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam