Slovensko

Nedostavaná železnica

Slavošovce - Revúca

Marian Gabor
Napsal/a 77 článků a sleduje jej/ji 4 cestovatelé
Nedostavaná železnica
Vloženo: 25.05.2017
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Jedno z menej známych, ale o to krajších miest na strednom Slovensku, ktoré môžeme označiť ako technickú pamiatku je nedostavaná železničná trať medzi Slavošovcami a Revúcou, ktorá je sprístupnená ako turistická trasa v celkovej dĺžke približne 10 km a vedie cez tunely a akvadukt. Ak sa nechcete vracať po tej istej trase je možné si spraviť okruh cez Ostrý vrch, pričom okruh má dĺžku približne 20 km a prevýšenie „len“ 2000 metrov.

Trek cez Ostrý vrch

0 turistov

Keďže väčšinu ľudí a rovnako ani mňa nebaví vracať sa tou istou trasou s kamarátom sme si vymysleli okruh ku tunelom. Začínali sme v obci Chyžné skadiaľ sme po žltej turistickej trase vystúpili na Ostrý vrch a následne sme po rovnakej značke zostúpili do obce Slavošovce, kde začína prechod cez tunely a akvadukt.

Kúsok histórie

Prečo a ako vznikla železnica ?

Nedokončený železničný tunel spája revúcku so štítnickou dolinou a meria 2 400 metrov.
Tunel začali stavať v roku 1941. Prerazený bol v roku 1944, práce pokračovali až do roku 1949, kedy zmenou politických i spoločenských pomerov stratilo jeho dokončenie opodstatnenie. Stavebná časť oblúkov tunela je vytvorená ručne opracovanými žulovými kvádrami, pričom niektoré vážia do 200 kíl. Dovážali sa z lomu nad obcou Čierna Lehota. Na stavbe pracovalo 700 robotníkov. Ich kvalitnú prácu preveril aj čas a dodnes máte dojem, akoby sa práce zastavili len prednedávnom, nie pred sedemdesiatimi rokmi. Tunel je vysoký 6,5 metra, široký 4.
Tunel sa staval ako tzv. gemerská spojka. Mal spojiť územia odrezané od Slovenska, potom, čo časť Gemera pripadla Maďarsku. Malo byť vybudovaných päť takýchto tunelov novou technikou. Tunel sa mal v Štítniku stáčať a pokračovať na Slavošovce, prejsť na územie Magnezitoviec smerom do Revúcej, lebo Jelšava bola v tom čase už maďarským územím a mal sa napájať na železnicu Brezno – Tisovec a odtiaľ viedla trasa do Banskej Bystrice. Výstavba tunela bola strategickým záujmom aj vtedajšieho vedenia Slavošovských papierní. Aby sa sem ľahko dovážali suroviny na výrobu papiera – buničina z Gemerskej Hôrky a hotové výrobky rozvážali do celého sveta. Po roku 1949 však už dobudovanie tunela stratilo význam. Územie okupované Maďarmi sa vrátilo späť Slovensku. Rovnako už aj železnice nejavili záujem o jeho dobudovanie.

Prechod Tunelom

Zo Slavošoviec do Magnezitoviec

Samotný prechod tunelom trvá približne 45 minút a pokiaľ idete zo Slavošoviec tak postupne klesáte dole. Nevyhnutnou výbavou pri prechode je čelovka, prípadne iné svetlo keďže tunel meria až 2 400 metrov. Pri obci Magnezitovce sa dá ďalej pokračovať smerom ku ďalšiemu kratšiemu tunelu, ktorý slúžil v minulosti ako sklad ovocia a následne železničným mostom.

Pohľad na Magnezitovce

Pohľad na Magnezitovce a turistickú trasu, ktorá sa už od začiatku stráca.

Pohľad na Magnezitovce
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Kalamita

Počas celej cesty vidieť zvyšky po veternej kalamite z pred pár rokov, ktorá bola odstránená ale ku vysadeniu nových stromov už nedošlo.

Kalamita
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Zostup z Ostrého vrchu

Pri zostupe z Ostrého vrchu smerom na Slavošovce sa treba spoľahnúť na sedliacky rozum, pretože turistická trasa prechádza cez územie, kde nebolo odstránené kalamitné drevo a ktoré je výrazne zarastené krovinami. Miestny tvrdia že tam žije aj medveď čomu je vzhľadom na charakter okolia ľahké uveriť.

Zostup z Ostrého vrchu
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Pohľad na Slavošovce

V nižších častiach je rozumnejšie držať sa lesných ciest, ktoré je v krajine veľmi ťažké prehliadnuť a schádzajú do obce Slavošovce.

Pohľad na Slavošovce
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Konečne tunel

Už pri vchode do tunela je cítiť v letných mesiacoch vítané ochladenie. Pri samotnom prechode má človek pocit, že stavba nebola opustená v roku 1949 ale iba pred pár rokmi.

Konečne tunel
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Kratší tunel

Cez kratší z dvoch tunelov prechádza cyklotrasa a dá sa cez neho prejsť aj bez čeloviek.

Kratší tunel
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Most

Na záver sa ešte prechádza cez už spomínaný železničný most, ktorý sa v prípade nezáujmu dá aj pohodlne obísť. Samotný most je poslednou z technických pamiatok, ktoré mali v minulosti spojiť dve slovenské mestá.

Most
Autor: Marian Gabor © gigaplaces.com

Byli tady (1)

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást gigalistu

Giga List: Po stopách mrtvých tratí

Osud železnic pokračuje dál i po ukončení provozu. Příroda si bere zpět co ji bylo vzato a někdy dokáže udělat ze železnic… pokračovat ve čtení

Po stopách mrtvých tratí
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Slovensko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka