Návštěva Severního Irska

Návštěva Severního Irska

smaragdová země ovcí a whiskey

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 týden

Severní Irsko je ideálním a nenáročným cílem pro všechny cestovatelé, kteří při svých cestách nevyhledávají extrémní teplo. Země je rozmanitá co do aktivit a zajímavých míst k navštívení. Barvy vašeho foťáku vám nebudou stačit, na zářivě smaragdové pastviny, blankytné nebe odrážející se na hladině moře, a když vyjde sluníčko po spršce, tak i o duhy tu není nouze.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. den Hlavní město

Belfast

První den po příjezdu, nejpravděpodobněji do Belfastu jako hlavního města s mezinárodním letištěm, doporučuji využít lokaci a projít si město.

Článek: Prohlídka Belfastu

Prohlídka města a co stojí za to vidět

Belfast je hlavní město Severního Irska a jako součást Velké Británie nezapře svou anglickou kulturu. Ač je to hlavní město, tak při jeho rozloze si na prohlídce vystačíte s vlastníma nohama.

2. den

okolí Belfastu

Belfast není velké město a tak myslím, že na jeho prohlídku stačí jeden den. Přesto v jeho okolí je toho dost k objevování a tak ještě jeden den s přespáním v Belfastu se určitě vyplatí. Výhodou je noc navíc na nasávání místé pub cultury v nespočtech barů.


Článek: Zajímavosti v okolí Belfastu

tipy co navštívit

Máte-li prošlé centrum Belfastu a ještě vám zbývá nějaký ten den navíc na návštěvu okolí severoirského hlavního města? Tak to rozhodně stojí za to podívat se i na zajímavosti v jeho blízkém okolí. V článku najdete některá místa, která stojí za navštívení a jsou dobře dostupná i městskou dopravou.

3. den Mourne mountains

hory a trek

Po dvou dnech ve městě a okolí se můžete dojet odreagovat do přírody a to do hodinu vzdálených hor Mourne mountains, kde je nespočet tras pro treky a výstupy.

Článek: Výlet do Mourne mountains

Hornatá oblast na jihovýchodě

Zasteskne-li se vám v poměrně rovinaté krajině Irska po horách, jsou tady Mourne mountains necelou hodinku na jih od Belfastu. Zde se dá podniknout hned několik aktivit od klasických pěších túr až přes skalní lezení/bouldering až po sjezdy na horských kolech pro otrlejší. Hory jsou sice vysoké jen okolo 850 m.n.m., zato si celé stoupání můžete užít opravdu od pobřeží, u kterého se hory nacházejí. Své kouzlo má nepochybně i výhled z vrcholů na pobřeží a na širé Irské moře.

4. den Causaway coustal route

highlight Severního Irska

Po 3 dnech na ostrově už budete dost přivyklý místním zvyklostem a rozmarům počasí, že si můžete troufnout na tu největší atrakci, kvůli které se sem sjíždí turisté a milovníci seriálu Hry o trůny. Cestou na sever se vyplatí kousek si zajet na Dark Hedges. Causaway coustal route vede podél severního pobřeží a nabízí mnoho zastávek, které byste neměli minout. Začneme na jeho východním konci a bude se přesouvat na západ směr k Londonderry.

Místo: The Dark Hedges

Seriálové místo Hra o trůny

Alej plní více jak 30ti vzrostlých 2 století starých stromů lemuje cestu, kterou kráčeli i seriáloví herci z Hry o trůny. Místo má své magické kouzlo za každého ročního období.

Místo: Fair Head

Nejvyšší útes na severním pobřeží

Nedaleko města Ballycastle na severním pobřeží Severního Irska se nachází 150 metrů vysoký útes s přilehlou přírodní oblastí oblíbenou pro lehkou turistiku. Procházka vede přímo po hraně útesu, kam mohou odvážlivci bez závratí volně nahlédnout. Pro ty ještě otrlejší je toto oblíbená lezecká oblast.

Článek: Procházka na ostrůvek Carrick-a-Rede

Cesta na slavný lanový most

Jen kousek od vesnice Ballintoy leží nádherná zátoka Larrybane se slavným lanovým mostem Carrick-a-Rede. Ten ulehčoval život rybářům mnoha století při jejich lovu lososů. Dnes si zde můžete udělat krásnou procházku a kochat se místním úžasným pobřežím

Místo: Přístav Ballintoy

Železné ostrovy ze seriálu Hra o trůny

Malebný malý přístav se nachází na cestě mezi Obřím chodníkem a lanovým mostem na severním pobřeží Severního Irska. Přístav je často vyhledávaným místem milovníků seriálu Hra o trůny, protože toto místo propůjčilo tvář Železným ostrovům. Přístav je ale i bez filmařských kulis útulné místo na krátkou zastávku.

5. den pokračování Causaway coustal route

od obřího chodníku dále na západ

Protože celá cesta je dlouhá 190km, není možné ji projet za jeden den a ještě si užít všechny atrakce, vyhlídky a zříceniny po cestě. Doporučuju si výlet po severním pobřeží rozdělit na 2 až 3 dny, podle rychlosti prohlížení.


Místo: Obrův chodník

Největší přírodní div Severního Irska

Obrův chodník - Giant's causeway, jsou sopečné varhany, které vedou do moře. Je to největší přírodní a turistická zajímavost Severního Irska. Mimo to jsou zde krásné útesy a pláže, takže ideální místo na několikahodinovou turistiku

Místo: Old Bushmills Distillery

Legendární výrobce irské whiskey

Pokud chcete poznat jak se vyrábí pravá třikrát destilovaná irská whiskey můžete navštívit například slavný lihovar Old Bushmills sídlící stále částečně i v původní v historické budově.

Místo: Zřícenina hradu Dunluce

Mohutný hrad na útesu

Hrad Dunluce je postavený na mohutné útesu a je přístupný jen po mostě, takže byl prakticky nedobytný. Je to jedna z oblíbených turistických zastávek na úžasném severním pobřeží Severního Irska.

Místo: Magilligan Point

Nádherná pláž s útesy

Jen kousek od města Londonderry se nachází překrásný kus pobřeží s nekonečnou pláží, vysokými útesy a mýtickou stavbou Mussenden Temple

Místo: Portrush - East Strand beach

Pláž jako stvořená k dlouhým procházkám

Pláž East Strand najdete na severu Severního Irska u malebného přístavního města Portrush, které se nachází na oblíbené turistické trase Causeway coastal route. Pláž je dlouhá 4 km a vede od města Portrush až k White Rocks, což jsou vysoké bílé skály kontrastující nad modrou hladinou oceánu (Severního Atlantického). Vzhledem k nízké teplotě vody (v létě 15°C) je pláž vhodná spíše opravdu jen k procházkám nebo vyjížďkám na koních.

6. den Západní část Causaway coustal route

okruh přes útes, vyhlídku a pláž

Poslední závěrečnou část Causaway coustal route doporučuji si projet přes útes Binevenagh, vyhlídku a pláž u Castlerock.


Článek: Binevenagh, Gortmore, Castlerock

útes, vyhlídka, pláž

Při cestě podél severního pobřeží Severního Irska narazíte na oblast, která určitě stojí za zastavení. V regionu Limavady najdete vysoké útesy Binevenagh tyčící se nad pastvinami, poskytující výhled na moře spolu s nekonečnými plážemi. Oblast je tedy ideální pro 1 denní výlet, kdy pohodlně zvládnete vše vidět a i se běhěm výhledů dosyta pokochat.

7. den výběr z několika parků a sídel

Mount Stewart, Castlewallen forest park, Castle Ward

Poslední den z týdenní návštěvy Severního Irska můžete odpočinkově strávit v jednom z parků se zajímavými sídli.

Článek: Historická sídla a přilehlé parky

Castle Ward,Mt. Stewart,Castlewellan,Hillsborough

Ideální místa, kde strávit den v přírodě a zároveň se dozvědět něco o historii daného panství, jsou místní historická sídla s přilehlými parky. Severní Irsko má takových panství na svém území mnoho, ale jen některá jsou veřejnosti přístupná. Za jedinou návštěvu si tak můžete prohlédnout interiéry sídla, případně pokud vám stačí tak jen pohled z venku, ale také si zvládnete protáhnout nohy na několika z pěších okruhů, kterými jsou okolní parky protkány. O pikniková místa tu také není nouze.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam