Rusko

Hřeben se sedlem Gorelova

Aklimatizační výlet v oblasti Munku-Sard

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 3 cestovatelé
Hřeben se sedlem Gorelova
Vloženo: 13.11.2013
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Tento výlet se hodí zejména jako aklimatizace pro těžší túry nebo pro nácvik pohybu v terénu. Pokud máme dost času a chuti, jsou zde i vhodné terény k nácviku lezení po ledu. Za dobré viditelnosti ovšem poskytuje i pěkné výhledy. V případě přechodu pohoří to může být alternativa k podstatně exponovanějšímu hraničnímu hřebenu.

Výstup údolím Muguveku

Ze základního tábora Стрелька (Strelka) se vydáme podél říčky Мугувек (Muguvek) proti jejímu proudu. Postupujeme soutěskou a při pohledu zpět se otevírají pohledy na protější kopce.

Výstup údolím Muguveku
Autor: © gigaplaces.com

Zamrzlá říčka

V zimním období (tedy i v první polovině května) je říčka zamrzlá a je tak třeba jít opatrně, případně s patřičným vybavením, protože je třeba postupovat po zamrzlých peřejích.

Zamrzlá říčka
Autor: © gigaplaces.com

Tréninkové ledopády

V některých místech jsou na bočních stěnách kaňonu několik metrů vysoké ledopády, které se dají využít k nácviku lezení po ledu nebo jištění lanem.

Tréninkové ledopády
Autor: © gigaplaces.com

Výstup na hřeben

Po projití kaňonu odbočíme podél přítoku říčky Muguvek po levé ruce a cestu vedoucí k Munku-Sardyku necháme mírně vpravo. Na levé straně se nad námi tyčí horský hřeben. Sedel je na něm několik a lze si vybrat, na které se vydáme. Cesta vede po suti, ale není extrémně náročná. My stoupáme na перевал Мазирский (pereval Mazirskij).

Výstup na hřeben
Autor: © gigaplaces.com

Po hřebeni na п. Горелова (p.Gorelova)

V tomto úseku se dá po hřebeni s opatrností přejít z jednoho sedla do druhého. Když se tedy dostaneme na hřeben, odbočíme po pravé ruce a dojdeme do sedla Gorelova. Odsud je možno sejít do doliny říčky Ledjanoj (р. Ледьяная), případně pokračovat přes další sedlo IGKT, které je o 300m výše a které nás dovede do doliny říčky Bugovek (р. Буговек). V případě těchto alternativ pak lze sejít dolinami výše zmíněných řek, které se vlévají do Bílého Irkutu kousek nad silničním mostem a vrátit se touto cestou.

Po hřebeni na п. Горелова (p.Gorelova)
Autor: Alexandr Petrovič Suchanov © gigaplaces.com

Výhled na пик Комарова

Při pohledu východním směrem jsou vidět kopce hraničního hřebenu a mezi nimi jdou tušit i doliny zmíněných říček Ledjanaja a Bugovek (р. Ледьяная и Буговек).

Výhled na пик Комарова
Autor: © gigaplaces.com

Výhled na Munku-Sardyk

Na jihozápadě je pak pěkně vidět sedlo Muguvek (п. Мугувек), které by nás dovedlo k jezeru Echoj (Эхой) pod Munku-Sardyk (Мунку-Сардык). Samotný vrchol nejvyšší hory Východních Sajan pak vykukuje za ním.

Výhled na Munku-Sardyk
Autor: © gigaplaces.com

Sestup zpět do doliny

Pokud není v plánu delší túra popsaná výše, je čas se vrátit zpět do stejné doliny, odkud jsme vyšli nahoru. Při pohledu zpět pak můžeme vidět hřeben, na kterém jsme před chvílí stáli a pokud je sníh tak i naší sestupovou trasu.

Sestup zpět do doliny
Autor: Alexandr Petrovič Suchanov © gigaplaces.com

Výhledy při návratu

Po cestě zpátky se nám pak znovu otevírají výhledy do doliny Muguveku a v pozadí je pěkně vidět i g. Obzornaja (г. Обзорная).

Výhledy při návratu
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Okolo Munku Sardyku

Munku Sardyk (Мунку-Сардык) – 3 495m n. m. je nejvyšší horou Východních Sajan. Nejen výstup na jeho samotný vrchol však patří k… pokračovat ve čtení

Okolo Munku Sardyku
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rusko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.