Hřeben se sedlem Gorelova

Hřeben se sedlem Gorelova

Aklimatizační výlet v oblasti Munku-Sard

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 12:00 hod

Tento výlet se hodí zejména jako aklimatizace pro těžší túry nebo pro nácvik pohybu v terénu. Pokud máme dost času a chuti, jsou zde i vhodné terény k nácviku lezení po ledu. Za dobré viditelnosti ovšem poskytuje i pěkné výhledy. V případě přechodu pohoří to může být alternativa k podstatně exponovanějšímu hraničnímu hřebenu.

Obsah článku
Recenze

Výstup údolím Muguveku

Ze základního tábora Стрелька (Strelka) se vydáme podél říčky Мугувек (Muguvek) proti jejímu proudu. Postupujeme soutěskou a při pohledu zpět se otevírají pohledy na protější kopce.

Výstup údolím Muguveku

Zamrzlá říčka

V zimním období (tedy i v první polovině května) je říčka zamrzlá a je tak třeba jít opatrně, případně s patřičným vybavením, protože je třeba postupovat po zamrzlých peřejích.

Zamrzlá říčka

Tréninkové ledopády

V některých místech jsou na bočních stěnách kaňonu několik metrů vysoké ledopády, které se dají využít k nácviku lezení po ledu nebo jištění lanem.

Tréninkové ledopády

Výstup na hřeben

Po projití kaňonu odbočíme podél přítoku říčky Muguvek po levé ruce a cestu vedoucí k Munku-Sardyku necháme mírně vpravo. Na levé straně se nad námi tyčí horský hřeben. Sedel je na něm několik a lze si vybrat, na které se vydáme. Cesta vede po suti, ale není extrémně náročná. My stoupáme na перевал Мазирский (pereval Mazirskij).

Výstup na hřeben

Po hřebeni na п. Горелова (p.Gorelova)

V tomto úseku se dá po hřebeni s opatrností přejít z jednoho sedla do druhého. Když se tedy dostaneme na hřeben, odbočíme po pravé ruce a dojdeme do sedla Gorelova. Odsud je možno sejít do doliny říčky Ledjanoj (р. Ледьяная), případně pokračovat přes další sedlo IGKT, které je o 300m výše a které nás dovede do doliny říčky Bugovek (р. Буговек). V případě těchto alternativ pak lze sejít dolinami výše zmíněných řek, které se vlévají do Bílého Irkutu kousek nad silničním mostem a vrátit se touto cestou.

Po hřebeni na п. Горелова (p.Gorelova)

Výhled na пик Комарова

Při pohledu východním směrem jsou vidět kopce hraničního hřebenu a mezi nimi jdou tušit i doliny zmíněných říček Ledjanaja a Bugovek (р. Ледьяная и Буговек).

Výhled na пик Комарова

Výhled na Munku-Sardyk

Na jihozápadě je pak pěkně vidět sedlo Muguvek (п. Мугувек), které by nás dovedlo k jezeru Echoj (Эхой) pod Munku-Sardyk (Мунку-Сардык). Samotný vrchol nejvyšší hory Východních Sajan pak vykukuje za ním.

Výhled na Munku-Sardyk

Sestup zpět do doliny

Pokud není v plánu delší túra popsaná výše, je čas se vrátit zpět do stejné doliny, odkud jsme vyšli nahoru. Při pohledu zpět pak můžeme vidět hřeben, na kterém jsme před chvílí stáli a pokud je sníh tak i naší sestupovou trasu.

Sestup zpět do doliny

Výhledy při návratu

Po cestě zpátky se nám pak znovu otevírají výhledy do doliny Muguveku a v pozadí je pěkně vidět i g. Obzornaja (г. Обзорная).

Výhledy při návratuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam