Hlavní okruh Prachovskými skálami

Hlavní okruh Prachovskými skálami

Nejkrásnější stezka v Prachovských skálách

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:00 hod

Nejkrásnější okruh Prachovskými skálami vede přes největší zajímavosti, které zde můžete vidět. Poprvé se vám zatají dech, když dojdete na „náměstíčko“ Zadní Točenice obklopené skalními jehlami. Pak vás čeká romantický výstup soutěskou Císařská chodba a nakonec dvě romantické vyhlídky Míru a Českého Ráje.  

Obsah článku
Recenze [14x]

Prachovská Čapka a Jehla

Navigovat na mapě
383 m / 1 257 ft

Ideálním startem pro nejzajímavější hlavní okruh je turistická chata prakticky ve středu Prachovských skal. Parkoviště se zde v sezóně velmi rychle plní, tak je ideální sem dorazit brzy či až pozdě odpoledne. Vydejte se po červené tur. značce (spolu se žlutou, zelenou i modrou) východním směrem. Jen po pár desítkách metrů pochodu se před vámi otevře první pohled na skalní věžičky. Prachovská Čapka a Jehla vypadají ze spodu trochu jak paroháč.

Prachovská Čapka a Jehla

Babí léto v Prachovských skálách

Po levici budete mít za chvíli pěknou osamocenou skalku. Velmi pěkným obdobím pro návštěvu je, když na podzim vyjde babí léto. Ostatních návštěvníků je zde málo a místní buky jsou zbarvené krásně dozlatova.

Babí léto v Prachovských skálách

Před Zadní Točenicí

Navigovat na mapě
398 m / 1 306 ft

Ani ne po kilometru chůze se dostanete na širší prostranství Zadní Točenice, kde je první větší rozcestí. Ještě před několika roky nebylo toto pohádkové místo ani moc výrazné – bylo schováno za stromy, které musely být po polomu v roce 2009 poraženy. Nyní jsou zde alespoň pěkné výhledy po okolních skalních věžičkách. Ze Zadní Točenice budete pokračovat dál po červené do Císařské chodby. Je zde však možné odbočit i na vedlejší okruhy – Masarykovu a Denisovu cestu.

Před Zadní Točenicí

Před Císařskou chodbou

Ještě než začnete stoupat jedním z nejzajímavějších míst Prachovských skal – Císařskou chodbou, je docela pěkný výhled do bočního údolí, do kterého žádná turistická cesta nevede.

Před Císařskou chodbou

Císařská chodba

Navigovat na mapě
422 m / 1 385 ft

Schodiště vedoucí prudce vzhůru vás provede Císařskou chodbou – nejhezčí soutěskou Prachovských skal vedoucí mezi nejvyššími skalními jehlami. Je to opravdu impozantní a krásné místo.

Císařská chodba

Císařská chodba v zimě

Stejně jako ostatní místa v Prachovských skalách, zima tu má zajímavou atmosféru. Skoro tu nenarazíte na člověka, což je oproti davům o letních prázdninách příjemný rozdíl. Někdy zde může být ale sníh hodně namrzlý a tak je potřeba dávat velký pozor. 

Císařská chodba v zimě

Vyhlídka Míru

Navigovat na mapě
425 m / 1 394 ft

Poté co vystoupáte po desítkách schodů nad Císařskou chodbu, zatočte doprava a po zelené/žluté se vydejte k první velmi známé vyhlídce – k vyhlídce Míru. Odtud koukáte přímo na vrcholky skalních věží tyčících se okolo Císařské chodby – úplné moře skal.

Vyhlídka Míru

Vyhlídka Českého Ráje

Navigovat na mapě
416 m / 1 365 ft

Jen o 350 metrů dále od vyhlídky Míru je snad nejkrásnější vyhlídka celých Prachovských skal – vyhlídka Českého ráje. Za dobré viditelnosti tu například uvidíte nejen další symbol Českého ráje Trosky, ale třeba i Vyskeř či Střelečskou Húru. Vaše pohledy však budou spíš směřovat na krásné panoráma skalních věží.

Vyhlídka Českého Ráje

Výhled na začátek Masarykovy cesty

Přímo naproti vám je pěkně vidět prudké schodiště, kterým se stoupá do skal na vedlejším prohlídkovém okruhu.

Výhled na začátek Masarykovy cesty

Prachovská Jehla

Z vyhlídky Českého ráje je taky velmi pěkný pohled na Prachovskou Jehlu a na cestu k turistické chatě.

Od vyhlídky Český ráj můžete klesat Zelenou roklí směr turistická chata. Celý tento okruh je dohromady cca 2km a jedna hodina chůze i s kocháním. Pokud se vám to zdá málo, jakože asi bude, je nejlepší od vyhlídky klesnout Denisovou cestou zpět na Zadní točenici a pokračovat takto vedlejším okruhem a Masarykovou cestou.

Prachovská Jehla


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam