Cyklovýlet na Mys Choboj

Cyklovýlet na Mys Choboj

Na kole po Olchonu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 8:00 hod

Ostrov Olchon je největším ostrovem na Bajkale a zároveň se na něm nacházejí nejsvětější místa burjatů. Možná i proto bývá nazýván srdcem Bajkalu a jeho návštěva určitě stojí za to! Centrem Olchonu je vesnička Chužir (asi 1000 obyvatel), kde se dá najít ubytování a domluvit i přeprava lodí. Kromě toho se nabízí k půjčení kolo, které může být ideálním dopravním prostředkem po Ostrově. Obzvlášť krásný je výlet na nejsevernější bod ostrova „Mys Choboj“, který je, jako spousta dalších míst na ostrově, opředen legendami.

Obsah článku
Recenze

Šamanská skála - Mys Burchan

Přímo v Chužiru je na pláži jedno z nejfotogenič­tějších míst na Bajkalu a nejposvátnější místo Burjatů – Šamanská skála. Několik stovek metrů odsud se dá i stanovat na písečné pláži nebo přespat v ubytovacím zřízení ve vsi, kde je i půjčovna kol.

Šamanská skála - Mys Burchan

Cestou na nejsevernější bod Olchonu

Z Chužiru na sever vede „silnice“ – pěkná polní cesta podél západního pobřeží. Projíždí přes několik „vesnic“. Nicméně možnost něco si zde koupit je omezená, protože vesnice jsou spíš jen několik málo domů pohromadě.

Cestou na nejsevernější bod Olchonu

Svatá místa burjatů

Po cestě najdeme neklamné znaky toho, že projíždíme přes svatá místa Burjatů. Otevírají se nádherné pohledy na modrou vodu průlivu Malé moře a na vrcholky hor na druhé straně.

Svatá místa burjatů

Pesčanaja - Písečné duny

Asi 10km před cílem cesty projíždíme přes místo „Pesčanaja“. Tento název je příznačný, neboť je třeba překonat oblast s malými písečnými dunami, ve kterých je jízda na kole poměrně obtížná. Je zde i několik polorozbořených rybářských domků. Za nimi se cesta zvedá a před vjezdem do lesa máme domky jako na dlani.

Pesčanaja - Písečné duny

Mys Šunte Levij

Už těsně před cílem se objevují výhledy i na východní stranu. Můžeme dojet na mys „Šunte-Levij“ odkud se za strmými útesy v dálce objeví poloostrov „Svatý nos“ a při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i „Uškaní ostrovy“. Několik kilometrů za námi pak zůstala nejvyšší hora Olchonu, která si ale zaslouží samostatnou výpravu. Do cíle cesty je to už jen přes malý kopeček ne více než 10 minut jízdy.

Mys Šunte Levij

Mys Choboj

Útesy se k sobě přibližují a končí právě mysem Choboj. Víc na sever už to na Olchonu nejde. Můžeme si užít krásné rozhledy na modrou hladinu a „Přibajkalský hřeben“, za nímž pramení jeden ze sibiřských veletoků – řeka Lena. Zpět do Chužiru nás čeká asi 35 km tou samou cestou.

Mys ChobojČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam