Rusko

Cyklovýlet na Mys Choboj

Na kole po Olchonu

Jaroslav Málek
Napsal/a 38 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
Cyklovýlet na Mys Choboj
Vloženo: 22.04.2013
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Ostrov Olchon je největším ostrovem na Bajkale a zároveň se na něm nacházejí nejsvětější místa burjatů. Možná i proto bývá nazýván srdcem Bajkalu a jeho návštěva určitě stojí za to! Centrem Olchonu je vesnička Chužir (asi 1000 obyvatel), kde se dá najít ubytování a domluvit i přeprava lodí. Kromě toho se nabízí k půjčení kolo, které může být ideálním dopravním prostředkem po Ostrově. Obzvlášť krásný je výlet na nejsevernější bod ostrova „Mys Choboj“, který je, jako spousta dalších míst na ostrově, opředen legendami.

Šamanská skála - Mys Burchan

Přímo v Chužiru je na pláži jedno z nejfotogenič­tějších míst na Bajkalu a nejposvátnější místo Burjatů – Šamanská skála. Několik stovek metrů odsud se dá i stanovat na písečné pláži nebo přespat v ubytovacím zřízení ve vsi, kde je i půjčovna kol.

Šamanská skála - Mys Burchan
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Cestou na nejsevernější bod Olchonu

Z Chužiru na sever vede „silnice“ – pěkná polní cesta podél západního pobřeží. Projíždí přes několik „vesnic“. Nicméně možnost něco si zde koupit je omezená, protože vesnice jsou spíš jen několik málo domů pohromadě.

Cestou na nejsevernější bod Olchonu
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Svatá místa burjatů

Po cestě najdeme neklamné znaky toho, že projíždíme přes svatá místa Burjatů. Otevírají se nádherné pohledy na modrou vodu průlivu Malé moře a na vrcholky hor na druhé straně.

Svatá místa burjatů
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Pesčanaja - Písečné duny

Asi 10km před cílem cesty projíždíme přes místo „Pesčanaja“. Tento název je příznačný, neboť je třeba překonat oblast s malými písečnými dunami, ve kterých je jízda na kole poměrně obtížná. Je zde i několik polorozbořených rybářských domků. Za nimi se cesta zvedá a před vjezdem do lesa máme domky jako na dlani.

Pesčanaja - Písečné duny
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Mys Šunte Levij

Už těsně před cílem se objevují výhledy i na východní stranu. Můžeme dojet na mys „Šunte-Levij“ odkud se za strmými útesy v dálce objeví poloostrov „Svatý nos“ a při dobré viditelnosti je možné zahlédnout i „Uškaní ostrovy“. Několik kilometrů za námi pak zůstala nejvyšší hora Olchonu, která si ale zaslouží samostatnou výpravu. Do cíle cesty je to už jen přes malý kopeček ne více než 10 minut jízdy.

Mys Šunte Levij
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Mys Choboj

Útesy se k sobě přibližují a končí právě mysem Choboj. Víc na sever už to na Olchonu nejde. Můžeme si užít krásné rozhledy na modrou hladinu a „Přibajkalský hřeben“, za nímž pramení jeden ze sibiřských veletoků – řeka Lena. Zpět do Chužiru nás čeká asi 35 km tou samou cestou.

Mys Choboj
Autor: Jaroslav Málek © gigaplaces.com

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Rusko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka