Nový Zéland

Cyklotrasa Alps 2 Ocean

Cyklotrasa od Mt Cook k Pacifickému oceánu

Roman Kalianko
Napsal/a 2 článků
Cyklotrasa Alps 2 Ocean
Vloženo: 18.05.2017
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

Alps 2 Ocean je svetoznáma cyklistická trasa na Novom Zélande, spájajúca najvyššie pohorie v národnom parku Aoraki/Mt Cook a Pacifický oceán. Celková dĺžka trasy je niečo viac ako 300km a priemerný cyklista ju dokáže zvládnuť za 4–6 dní.

Krajina mnohých možností

Nový Zéland ponúka mnoho cyklistických trás pre rodiny, amatérov, pokročilých, aj pre profíkov. Traily, zjazdy, bikeparky, a to všetko v neuveriteľnej scenérii. Stačí nasadnúť, pedálovať a razom sa ocitnete medzi horskými štítmi národných parkov, krúžite okolo jazier a riek, alebo sa predierate divočinou dažďových lesov. Centrálna časť južného ostrova zase ponúka doslova púštnu krajinu a samozrejme, Nový Zéland má tiež krásne pláže. Možností je neúrekom, treba si len vybrať, na čo máte práve chuť.

Výhľad na najvyššiu horu Nového Zélandu

Cesta lemujúca západný breh jazera Pukaki s výhľadom na Mt Cook alebo po maorsky Aoraki.

Výhľad na najvyššiu horu Nového Zélandu
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

1. deň

Popri jazere Pukaki

Oficiálna trasa vedie po východnej strane jazera Pukaki ale je nutné použiť helikoptéru, pretože trasa po 8. kilometroch po štrkovej cestičke križuje rozvetvenú rieku. Cena je 250$ ak idete sólo, alebo 125$ ak idete v skupine. Prelet helikoptérou je treba si vopred rezervovať. Ak chcete ušetriť môžete pokračovať po západnej strane jazera po asfaltovej hlavnej ceste až na koniec jazera, kde sa opäť môžete napojiť na oficiálnu trasu. Cesta na západnej strane je mierne zvlnená ale nie sú to žiadne náročné stúpania. Od štartu v kempe za dedinkou Mt Cook po informačné centrum na konci jazera Pukaki je to 61 kilometrov.

Jazero Pukaki

Jazero je také modré ako obloha a je plné ľadovcovej vody.

Jazero Pukaki
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

2. deň

Jazero Pukaki -> Jazero Ohau

Krajina na tomto úseku je značne odlišná od prvej časti. Prvý deň šlapete v podstate celý čas popri jazere ale táto časť trasy je viac rôznorodá. Jedna vec ale vyčnieva nad ostatnými – nachádza sa tam nespočet šípok. Tie lemujú podstatnú časť celej trasy až k oceánu.
Od jazera Pukaki je to 10 km do mesta Twizel a idete mierne z kopca cez Mackenzieho kotlinu. Potom pokračujete po asfaltovej ceste popri kanáloch, v ktorých mimochodom chovajú aj lososov, až dorazíte k jazeru Ohau. Okolo jazera vedie lesná či štrková cestička, ktorá sa neskôr napojí na asfaltku pokračujúcu k ubytovaciemu zariadeniu Lake Ohau Lodge, kde môžete prespať. Celkovo je to 50 km od štartu tejto etapy.

Šípky

Kto má rád šípkový čaj, bude v siedmom nebi.

Šípky
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

Značenie na trase

Trasa je výborne značená takýmito značkami, takže zablúdite len veľmi ťažko.

Značenie na trase
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

3. deň

Jazero Ohau -> Omarama

Najnáročnejší úsek vás čaká hneď na začiatku tejto etapy a je ním 11 kilometrové stúpanie na najvyšší bod celej trasy vo výške 900m. Pripravte sa na kamenistú trasu, kde v niektorých úsekoch bicykel možno aj potlačíte ale ak budete mať dosť síl, dá sa to v pohode aj vyšľapať. Odmenou vám budú krásne výhľady na okolitú krajinu, jazero Ohau a horu Ben Ohau hneď nad jazerom. A samozrejme následný zjazd, takmer až do konca tejto etapy :) Určite sa potom oplatí si spraviť aj menšiu zachádzku k tzv. hlineným bralám (Clay cliffs), približne 10 km pred mestom Omarama. Dĺžka tejto etapy od jazera Ohau až do mesta Omarama aj so zachádzkou ku Clay Cliffs je 57km.

Najvyšší bod na celej trase

Vyšľapať hore nie je vôbec ľahké ale budete odmenení krásnymi výhľadmi.

Najvyšší bod na celej trase
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

Výhľad na jazero Ohau a vrchol Ben Ohau

Jeden z najkrajších výhľadov aké môžete na Zélande vidieť.

Výhľad na jazero Ohau a vrchol Ben Ohau
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

4. deň

Omarama -> Aviemore Dam

Začiatok tejto etapy je rovinatý resp. mierne z kopca a prechádza okolo jazera Benmore, na konci ktorého stojí 823 metrov dlhá priehrada s elektrárňou. Od tohto miesta začínate stúpať do Otematatského sedla, aby ste si potom oddýchli v šesť kilometrovom zjazde až do mesta Otematata. Potom budete musieť vyšľapať na ďalšiu priehradu, medzi jazerami Benmore a Aviemore. Je to krátke ale o to prudšie stúpanie. Trasa sa potom tiahne opäť po rovinke popri jazere, ktorého brehy ukrývajú niekoľko kempov vhodných na prenocovanie či už v stane alebo v aute. Na konci jazera je ďalšia priehrada a odometer sa tam zastaví na čísle 55km.

Priehrada na jazere Benmore

Hydroelektráreň, ktorá tu stojí je druhá najväčšia na Novom Zélande.

Priehrada na jazere Benmore
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com

5. deň

Aviemore Dam -> Duntroon

Táto etapa je asi najpohodovejšia, pomaly sa už blížite k oceánu takže je to stále mierne z kopca. Prvých 10–15 kilometrov je po asfaltke a zvyšok už popri rieke Waitaki po štrkovej/lesnej cestičke. V prípade zvýšenej hladiny rieky je na trase spravených niekoľko príjazdových ciest, ktoré vás vyvedú na hlavnú cestu, odkiaľ sa dá bezpečne prejsť až do cieľového mestečka etapy, do Duntroon-u. Dĺžka etapy je 45km.

6. deň

Duntroon -> Oamaru

Posledná etapa a posledných 58km, ktoré vás delia od Pacifického oceánu. Hneď na začiatku si nenechajte ujsť tzv. Slonie skaly (Elephant rocks), ktoré svojim vzhľadom pripomínajú slony ale aj iné zvieratá. Na trase sa nachádzajú dve mierne stúpania a veľa odbočiek. Celá trasa je ale veľmi dobre značená, takže zablúdiť by ste nemali. Prejdete sa aj bývalým železničným tunelom Rakis, za ktorým je pekný zjadz pozvoľne pokračujúci až do cieľa, kde sa ešte musíte poprepletať uličkami steam punkového mestečka Oamaru.

Slonie skaly

Toto miesto vyzerá ako stádo slonov ale kto má dobrú predstavivosť, nájde tam aj iné zvieratá ako napríklad túto veľrybu :)

Slonie skaly
Autor: Roman Kalianko © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (0)

Buď prvním, kdo tam byl!

Chtějí tam (2)

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Nový Zéland? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.