Cesta Kurajskou stepí

Cesta Kurajskou stepí

Na Severočujský hreben

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 6:00 hod

Trek přes Čujské hřebeny 1: Z vesničky Kuraj na silnici M52 (Čujský trakt) z Novosibirsku do Mongolska je to k horám Severočujského hřebenu ještě nějakých 20 km. V této oblasti nic neroste a nazývá se Kurajská step. Zároveň patří k jedněm z nejchladnějších míst na Altaji, kdy v zimě teplota může klesnout i na méně než 50°pod nulu.

Obsah článku
Recenze

Kuraj

Silnice prochází vesničkou Kuraj (Курай), i když nazývat několik stavení vesničkou je asi trochu přehnané. Nicméně je zde dobře patrná příslušnost tohoto regionu k pasteveckým národům stejně jako blízkost Mongolska. Přestože je zde jen několik málo stavení, tak se dá sehnat doprava blíž k horám.

Kuraj

Řeka Čuja (Чуя)

Řeka Čuja už podle názvu vede okolo hlavní silnice (Čujského traktu) a kousek za vesnicí je přes ni postaven můstek. Za ním už se rozprostírá samotná step.

Řeka Čuja (Чуя)

Kurajská step

Vzhledem k tomu, že na stepi nejsou žádné stromy, tak máme jako na dlani zasněžené vrcholky hor. My míříme do doliny říčky Aktru (Актру).

Kurajská step

Pásmo lesa

Cesta začíná stoupat a objevují se první stromy. Přestože cesta vede ještě dál, tak ne vždy je zcela sjízdná (nebo se řidiči dál prostě nechce jet). Stav cesty a mostů přes říčku Velký Aktru (Б. Актру) jsou zřejmě silně závislé na jarním počasí a rychlosti tání sněhu.

Pásmo lesa

Autem nebo pěšky

Po některých mostech by si s nákladním vozem troufl opravdu jen otrlý řidič. Když je ale hezké počasí a není kam spěchat, nezaškodí lehký pochod na rozhýbání. Navíc za námi občas vykoukne Kurajský hřeben za hlavní silnicí.

Autem nebo pěšky

Dolina Aktru (Актру)

Postupně se z obou stran přibližují kopce a otevírají se první výhledy. Z šířky koryta řeky, kde nerostou stromy je zřejmé, že se tudy občas valí podstatně víc vody.

Dolina Aktru (Актру)

Pik UPI (УПИ)

Zanedlouho před sebou máme jako na dlani závěr celé doliny a tím i cíl naší dnešní cesty. Dolina je uzavřena horou UPI (УПИ) (3 781m n. m.), z níž sestupují ledovce Malý (vlevo) a Velký (v dolině vpravo) Aktru.

Pik UPI (УПИ)

Tábor Aktru

Na konci doliny je tábor Aktru. Je zde několik roztroušených dřevěných domků a malé jezírko. Ideální místo pro odpočinek před další cestou, která už bude stoupat na hřeben. Dá se tu najít místo na stan a i dřeva je tu dost.

Tábor Aktru

Pomníček

Místní turisté tu postavili i pomníček své mladé kolegyni a jako upomínku všem návštěvníkům, aby zbytečně neriskovali.

PomníčekČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam