Ceremoniál na hranici Wagah-Atari

Ceremoniál na hranici Wagah-Atari

Výjimečný ceremoniál

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Extrémní
Obtížnost: Minimální
Čas: 1:30 hod

Tento hraniční přechod je jedním z mála hraničních přechodů mezi dvěma rivaly Indií a Pákistánem. Každý den se tu při západu slunce koná velmi neobvyklý ceremoniál uzavírání hranice, na který míří davy lidí a to jak místních, tak zahraničních. Pokud budete v Amritsaru nebo v Lahore, stojí tato událost rozhodně za vidění.

Obsah článku
Recenze

Tlačenice před vstupem

Z Amritsaru je více možností jak se dostat k cca 25 km vzdálené hranici. Pravděpodobně vám někdo svezení nabídne přímo u Zlatého chrámu či jinde na ulici. Je dobré jet brzo odpoledne, protože je třeba projít několika bezpečnostními kontrolami. Při vzniklé tlačenici mohou vzniknout zajímavé a úsměvné historky.

Tlačenice před vstupem

Střežená hranice

Mezi dvěma jadernými mocnostmi panuje poměrně značná rivalita a hranice je tak dost střežená. Tento hraniční přechod je dle některých pramenů jediný, přes který mohou přecházet cizinci.

Střežená hranice

Tribuny

Pro sledování ceremoniálu jsou postaveny tribuny, které mají údajně jen na indické straně kapacitu 5000 diváků.

Tribuny

Jako na sportovním zápase

Tribuny jsou v podstatě vždy zaplněny do posledního místa a dost často stojí ještě slušný dav nešťastníků před vchodem a snaží se nahlédnout dovnitř.

Jako na sportovním zápase

Pákistán v dohledu

Na Pákistánské straně jsou tribuny poněkud menší a i návštěvy bývají skromnější než z Indické strany.

Pákistán v dohledu

Vyhrazené sektory

Cizinci se ale obvykle nemusí o místo obávat, protože těsně před hlavním vchodem zahnou vlevo a po další bezpečnostní kontrole se dostanou přímo na tribunu vyhrazenou právě pro cizince, která je blíž samotné bráně (hranici). Kromě Oddílu pro cizince jsou ještě vyhrazeny oddíly pro ženy či pro VIP.

Vyhrazené sektory

Bezpečnostní služba

Kousek nad námi můžeme vidět ozbrojené vojáky vypadající jako z akčního filmu. Těžko říci, jestli vám jejich přítomnost dodá větší pocit bezpečí či naopak. Každopádně co chvíli vám bude někdo říkat, ať sedíte, moc se nenahýbáte či zkrátka cokoliv jiného.

Bezpečnostní služba

Chvíle před ceremoniálem

Než nastoupí k ceremoniálu samotná garda, koná se na silnici běh k bráně s vlajkami, které si předávají ženy z publika. Místní se evidentně dobře baví a nad vším dohlíží spousta členů gardy.

Chvíle před ceremoniálem

Moderátor

K celkové atmosféře přispívá i moderátor s mikrofonem, který vykřikuje různá hesla a všichni na tribunách ho doplňují (Např. „Hindustán  – Zindabád“ tedy "ať žije Indie“). Navzájem se přeřvávají s přihlížejícími na Pákistánské straně, kteří mají podobná hesla pro slávu Pákistánu. Vzájemná rivalita mezi oběma jadernými velmocemi tu jde opravdu cítit.

Moderátor

Brána do Pákistánu

Po chvíli se otevře hraniční brána a vše nasvědčuje tomu, že vše za chvíli vypukne naplno. I na Pákistánské straně jsou lidé, kteří podporují své spoluobčany.

Brána do Pákistánu

Ženy v gardě

Na indické straně je v příhraniční gardě i několik žen, které se také účastní ceremoniálu. Na Pákistánské straně ženy samozřejmě neuvidíte.

Ženy v gardě

Nástup

Gardisté nastupují jednotlivě či po skupinách dost rychlým pochodem, který připomíná spíše běh.

Nástup

Pochodové kreace

Některé pochodové prvky jsou poměrně neobvyklé a vyžadují bezpochyby značnou gymnastickou průpravu kandidátů.

Pochodové kreace

Soupeření

Různé pohyby a výrazy v obličeji mají za úkol prokázat protivníkům, že z nich nemáme strach. V tomto aspektu jsou však obě strany dost sehrané a vyrovnané. Po několika minutách začíná stahování obou vlajek najednou.

Soupeření

Stažení vlajky

Vlajky jsou dole ve stejný moment. Zbývá je složit a odnést.

Stažení vlajky

Konec ceremoniálu

Gardisté odnáší složenou vlajku a oficiální část ceremoniálu je tak v podstatě u konce. Někdy na sebe ještě diváci z obou stran vzájemně hrozí pěstmi a znovu tak ukazují, že rivalita mezi těmito dvěma zeměmi je zakořeněna poměrně hluboko.

Zpátky do Amritsaru se pak vrátíte za tmy, neboť ceremoniál končí až se západem slunce.

Konec ceremoniálu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam